پیشگیری و اطلاعاتی جالب از کرونا ویروس

امیرارسلان زرقانی 29 اسفند 1398
پیشگیری و اطلاعاتی جالب از کرونا ویروس
کرونا ابتدا از طریق سرفه و عطسه، لمس بدن فرد آلوده یا لمس کردن چیزهایی که افراد آلوده به آن ها دست زده اند و حتی دست زدن به حیوانی که ناقل این بیماری است وارد بدن می شود و سپس...

تاریخچه ویروس کرونا

ویروس کرونا برای اولین بار در دهه 1960 شناسایی شد، اما هنوز اطلاعاتی راجع به اینکه از کجا آمده اند کشف نشده است کرونا نوعی ویروس شایع است که باعث ایجاد عفونت در بینی، سینوس ها یا دستگاه تنفس فوقانی شما می شود. اما این ویروس فسقلی چندان خطرناک نیست البته این مسئله نباید باعث شوخی گرفتن ویروس کرونا شود. حدود 858 نفر در اثر سندرم تنفسی (MERS) جان خود را از دست داده اند که برای اولین بار در سال 2012 در عربستان سعودی و سپس در کشورهای دیگر ظاهر شد. در آوریل 2014 ، اولین آمریکایی بر اثر سندرم تنفسی در ایندیانا بستری شد و یک مورد دیگر در فلوریدا گزارش شد. هر دو تازه از عربستان سعودی برگشته بودند. در ماه مه 2015 ، شیوع MERS در کره اتفاق افتاد. در سال 2003 نیز 774 نفر بر اثر شیوع ویروس سندرم تنفسی حاد ( SARS ) درگذشتند. از سال 2015 ، تا سال 2020 هیچ گزارشی از این دو ویروس ثبت نشده است.

اما در اوایل ژانویه سال 2020 ، سازمان بهداشت جهانی نوعی ویروس جدیدی را شناسایی کرد به نام: کرونا ویروس 2019 (2019-nCoV)ویروسی کاملا شبیه دو ویروس MERS و SARS که گویی برای جایگزین شدن این دو ویروس آمده بود.

دوره عملکرد و نحوه تکثیر ویروس

کرونا به همان شیوه ای عمل می کند که سایر ویروس های سرماخوردگی عمل می کنند: ابتدا از طریق سرفه و عطسه، لمس بدن فرد آلوده یا لمس کردن چیزهایی که افراد آلوده به آن ها دست زده اند و حتی دست زدن به حیوانی که ناقل این بیماری است (در خانگی و خانگی نبودن حیوان هیچ فرقی ندارد) می تواند کرونا را به شما منتقل کند و در مرحله دوم باعث علائم عفونت تنفسی فوقانی همچون آبریزش بینی، سرفه و گلو درد می شود که شما می توانید آنها را با استراحت و داروهای بدون نسخه درمان کنید. (البته فقط علائم را از بین خواهید برد ویروس و اثرات جانبی دارو ها برجای می ماند) دوره نهفتگی ویروس کرونا از 1 تا 14 روز طول می کشد و ویروس به راحتی در طی این دوره می تواند ضعیف و حتی از بین رود. اما اگر در این دوره فرد آلوده به ویروس نتواند خود را درمان کند کار بسیار دچار مشکل می شود و باید با مراجعه به مراکز پزشکی خود را قرنطینه کند اما در حین قرنطینه نباید روحیه ای ضعیف و سست از خود نشان دهد.

علائم اصلی ویروس کرونا

از علایم اصلی این بیماری، تب، سرفه، تنگی نفس و مشکلات حاد تنفسی می توان گفت طوری که بیمار ممکن است سرفه های چند روزه بدون دلیل نیز داشته باشد. ویروس کرونا نیز می تواند باعث عفونت گوش میانی در کودکان شود و در موارد حاد، مشکلات گوارشی نظیر اسهال، نارسایی حاد تنفسی، اختلالات انعقادی و نارسایی کلیه نیز فرد بیمار می تواند داشته باشد.

البته این موضوع را هم در نظر داشته باشید که شما نمی توانید تشخیص دهید که این ویروس کرونا است یا سرما خوردگی بلکه باید آزمایشاتی مانند نمونه برداری از مخاط بینی و گلو و خون را انجام دهید ، تا بدانید که آیا سرماخوردگی شما ناشی از ویروس کرونا است یا خیر. اما کافیست یک عفونت این  ویروس به دستگاه تنفسی تحتانی (نای و ریه ) سرایت کند و به راحتی می تواند باعث بیماری ذات الریه شود. به خصوص برای افراد مسن، افراد مبتلا به بیماری قلبی و افرادی که دارای سیستم ایمنی ضعیف هستند می تواند نگران کننده باشد.

راه های پیشگیری کرونا ویروس

تا به الان که درحال نوشتن این مطلب هستم متاسفانه هیچ واکسنی برای ویروس کرونا ساخته نشده است و اینجاست که از ضرب المثل "پیشگیری بهتر از درمان است " باید الگوبرداری کنیم و برای جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا نکات زیر را رعایت کنیم:

1-از تماس نزدیک با افراد آلوده خودداری کنید.

2- دستان خود را کاملاً با مواد شوینده و آب گرم یا با یک ضدعفونی کننده دست بشویید .

3-دست و انگشتان را به چشم، بینی و دهان نمالید.

4- در حد امکان از خانه بیرون نروید.

5- اگر فردی به هر دلیلی وارد خانه شد، قبل از ورود به خانه لباس، دست و صورت آن فرد را ضد عفونی کنید.

6- کارت بانکی، موبایل، کلید، دستبند، ساعت و انگشتر منبع ویروس هستند حتما ضد عفونی شوند.

7- این ویروس در گرمای زیاد از بین می رود پس خانه و محل کار خود را گرم نگه دارید.

8- در هوای مه، رطوبت غلیظ، برفی و بارانی به هیچ وجه از خانه بیرون نروید.

9- از وسایل نقلیه عمومی استفاده نکنید و به مکان های شلوغ به هیچ وجه نروید

10– خواهشا تمام نکات را جدی بگیرید و در نظر داشته باشید که اگر شما ویروس گرفته باشید در دوره 14 روزه ابتدایی هستید و بطور ناخواسته و نا آگاه به نزدیکان خود، کرونا ویروس را منتقل می کنید.

نظرات
    ارسال نظر
    • - نشانی ایمیل شما نشان داده نخواهد شد.
    • - نظرات شما بعد از تایید ناظر منتشر خواهد شد